שיטות טבעיות להפחתת אי נוחות כאב וחרדה בזמן צירים

כאשר מתחילים צירים בבית חווה היולדת מגוון תחושות ורגשות אשר עתידים להשפיע רבות על יכולת ההתמודדות שלה ואופי חווית הלידה שתעבור.

עוד לפני תחילת הצירים הסדירים "מביאה" איתה היולדת את חווית הכאב של הצירים המוקדמים שחוותה ובעיקר את המידע החוויתי שספגה מסביבתה; חוויות הלידה ששמעה מאימה, קרובותיה, חברותיה... המידע והחוויות המוקדמים עלולים ליצור אצל היולדת מצבי מתח ואף חרדה, אשר רק הם בכוחם להעצים את תחושת הכאב וליצור תחושת חוסר אונים ואבדן בטחון ביכולת גופה ללדת.

להתמודדות עם הצירים המתגברים בבית בשלב הראשון של הלידה (טרם הגעתה לבית החולים), יש השפעה מכרעת ליכולת ההתמודדות של היולדת בכל שלבי הלידה. שני כוחות מנוגדים פועלים על היולדת בהתמודדות עם הצירים בביתה:

1. זו ההזדמנות שלה ליישם את אשר למדה בקורס ההכנה ללידה ותרגלה בביתה בשלב מוקדם יותר. כאן, באווירה נינוחה יותר, כאשר המרווחים בין הצירים גדולים יחסית ועצמת הצירים עדיין "נסבלת", היא יכולה לבדוק איזה מהפעולות שתרגלה נגישות לה יותר ומה עוזר לה יותר להתמודדות.

בשלב זה ישנה חשיבות גדולה למלווה ב"ניהול" התהליך. ביכולתו לתמוך את היולדת דרך מגע גופני של עיסוי, ליטוף, החזקת יד, מעקב אחר משך כל ציר והמרווחים ביניהם על מנת לקבוע מהו הזמן הנכון לפנות לבית חולים, לנשום יחד איתה ולהזכיר לה את אשר למדו ותרגלו, לעודדה לשתות, לאכול ולנוח במרווחים בין הצירים.

כל אלה עשויים לחזק את תחושת השליטה והביטחון, שילוו אותה גם בהמשך הלידה, לאחר הגעתה לבית החולים.

2. מצד שני, עלולה היולדת להרגיש כי "אין מי שישגיח עליה". לאפשר לרגשות החרדה וחוסר הביטחון להשתלט, לא לסמוך על המלווה (במידה והוא ישנו...) או על גופה שינחו אותה בדרך הנכונה ובכך לעקב את התפתחות הלידה הטבעית.

יכולים בהחלט להיות מצבים בהם יופיעו שני הכוחות הללו אצל אותה יולדת בפרקי זמן שונים.

קיימות טכניקות רבות מתחום רפואת גופנפש אשר יכולות לעזור ליולדת בשלבי הלידה הראשונים וגם המתקדמים יותר. טכניקות אלה מטרתן להפחית חרדה ומתח ולהגביר תחושת שליטה, להרפות ולשחרר את הגוף ואת הרקמות ובכך להקל על התפתחות הלידה.

שיטות טבעיות להקלה והתמודדות עם כאב

אילחוש אפידורלי הוא משכך הכאבים היחיד העשוי להעלים לחלוטין את כאב הלידה. שאר משככי הכאבים וביניהם גם אלה הטבעיים, עשויים לסייע מאוד להתמודד עם הכאב, לחזק את היולדת מבחינה נפשית וגופנית, לזרז/להסדיר את צירי הלידה ולהגביר את תחושת השליטה והבטחון של היולדת.

יתרונן הגדול של השיטות הטבעיות הוא בהיעדר תופעות לוואי מכל סוג שהוא העלולות לגרום נזק, הן לאם והן לעובר.

מרבית השיטות הטבעיות מצריכות מטפל מיומן אשר לו הידע והמיומנות בשיטת הטיפול הייחודית; שיאצו, רפלקסולוגיה, ארומתרפיה, דיקור, צמחי מרפא, דמיון מודרך, הן חלק מהאפשרויות.

ניתן ללמד את מלווה הלידה מספר שימושים בסיסיים בכל שיטה העשויים להקל על היולדת בעת הצורך.

להלן יפורטו מספר דרכים טבעיות שאינן מצריכות מיומנות מיוחדת אך דורשות תרגול מוקדם כדי לאפשר לגוף הכרות עם התחושה שהן גורמות, וכך בעת הצורך ניתן יהיה ליישם אותן בקלות. ספק רב אם ניתן יהיה להעזר בדרך שלא נוסתה ותורגלה קודם ללידה הפעילה, באופן יעיל.

בכל מקרה חשוב לזכור כי לא מדובר בבחירה של "או/או". גם אם נעשתה בחירה במשככי כאב קונבנציונליים מכל סוג שהוא, ניתן ואף רצוי ביותר להמשיך ולהעזר בפעולות טבעיות כדי לחזק את פעילותם ולהקל עוד על תהליך הלידה.

נשימות

נשימות מודעות ונכונות הן עזרה של ממש בהתמודדות עם הצירים. נשימה עמוקה ומודעת מעסה את האיברים הפנימיים, מזרימה לגוף בדיוק את כמות החמצן הדרושה לו, ובכך משפיעה השפעה של ממש על תחושתה הגופנית והנפשית של היולדת, מסייעת לה להגביר את חיוניותה ולהתמודד עם מצבי מתח, עייפות וכאב.

בשלבי הלידה השונים משתנה אופי הנשימות. יש להכיר ולתרגל במידת האפשר את מגוון הנשימות על מנת שניתן יהיה להיעזר בהן ביעילות בזמן הלידה.

אל הנשימה ניתן להוסיף דימויים המתמקדים בריכוך, שחרור ופתיחת האגן וצוואר הרחם וכן בדימויים של תחושות התינוק; דרך העיסויים, בעת הצירים ובעת מסעו בתעלת הלידה בדרכו החוצה אל הוריו.

למלווה תפקיד חשוב, כאשר הוא מתרכז בנשימות היולדת הוא יכול לעזור לה לחזור לנשום נשימות מודעות בכל פעם שהנשימה "בורחת". קשר עין ונשימה יחד עם היולדת עשוי לסייע לה להתמקד בתהליך.

*רצוי להיעזר בדף מידע ותרגול נשימות לפי שלבי הלידה.

תנועות

תנועתיות בלידה מקלה על היולדת את ההתמודדות עם הכאב באופן משמעותי. בנוסף תנועתיות של היולדת בין ובזמן הצירים עשויה להקל ולזרז את התקדמות הלידה. לפי הרפואה הסינית, תנועה עשויה לשחרר חסימות אנרגטיות.

ככל שהאם מתנועעת יותר במהלך הלידה, התינוק זוכה לאספקת דם טובה יותר, ההתכווצויות של הרחם אפקטיביות יותר והלידה עשויה להתקדם מהר יותר.

 תנועתיות היולדת יכולה להיות בהליכה, עליה וירידה במדרגות במשך שלבי הלידה הראשונים ובהמשך עם התגברות הצירים בתנועות וטלטולי אגן (העזרות בכדור פיזיו עשויה להועיל מאוד). אם אין מניעה, רצוי לשנות את התנוחה בה שוהה היולדת מעת לעת. עצם השינוי עשוי להקל על היולדת, ולהוות נקודת מפנה חיובית בלידה.

שינוי תנוחות במהלך הלידה מחייב את היולדת להיות קשובה אל הצרכים המשתנים של הגוף.

חשוב כי המלווה יכיר את התנועות והתנוחות השונות וילמד כיצד הוא יכול לתמוך ביולדת. רצוי שבני הזוג יתרגלו את התנוחות יחד כדי שהיולדת תלמד לסמוך על יכולת המלווה שלה לעזור לה בתנוחות השונות.

חשוב לשים לב להגנה על גב המלווה בעת התמיכה.

עיסוי ומגע

עיסוי פשוט שמעניק בן הזוג עשוי להקל הקלה של ממש על האישה ההרה או היולדת. במהלך ההריון כדאי להכניס לשגרת היום-יום "איים" קטנים של טיפול במגע.

במהלך ההריון המגע מתמקד בשחרור והרפיה. המגע צריך להיות יציב, בוטח ועדין, שאינו נכנס עמוק לתוך רקמת הגוף. אפשר לעבור לאט לאט על כל האיברים או להתמקד באזור אחד ולעסותו בעדינות.

כהכנה ללידה יכולים בני הזוג לפתח "קוד" המבוסס על מגע; למשל: 'בכל פעם שאגע לך באזור כלשהו, תנסי להרפות אותו', או 'כאשר אגע בבטן שלך תנשמי נשימה בטנית מלאה'. קוד כזה, שמבוסס על מגע ולא על מילים, מתברר כיעיל ביותר, ויכול לשמש ביעילות גם מטפל שמכיר את היולדת במהלך ההריון ומלווה אותה בלידה.

התמיכה העיקרית של בן הזוג ביולדת היא בעיקרה תמיכה נפשית. הביטוי המלא לתמיכה שבן הזוג יכול להעניק הוא להיות עם היולדת, להיות קשוב אליה, מרוכז בשינויים שעוברים עליה, לתת לה להרגיש ולדעת שהוא איתה, נוכח, בלי סייג ובלי תנאי.